Jak być mamą i nie zwariować?

 

W życiu każdej matki przychodzi taka chwila, kiedy zadaje sobie to pytanie. Jako mamy jesteśmy obserwowane i oceniane przez wszystkich: rodzinę, sąsiadów, znajomych, przypadkowych przechodniów, a przede wszystkim przez inne matki. W księgarniach, czy na stronach internetowych znajdziemy mnóstwo poradników na temat wychowania dziecka. W sieci krąży cała masa informacji przekazywanych pomiędzy mamami na forach dyskusyjnych. Nagle okazuje się, że coś co uważałyśmy za słuszne postępowanie, bo nasza mama też tak robiła, albo instynkt nam tak podpowiadał, jest powszechnie krytykowane. Jak ustosunkować się do wszystkich cudownych porad, czy uwag? Co zrobić, by nawał informacji napływających zewsząd nas nie przytłoczył? Jak nie popaść w paranoję? Z okazji Dnia Matki pozwoliłam sobie zebrać 10 najważniejszych podpunktów, o których warto pamiętać, by przedwcześnie nie osiwieć. Sama muszę sobie czasami niektóre z nich przypominać 😉

1. Każde dziecko rozwija się inaczej.
Niby wszędzie o tym trąbią, ale do nas matek to nie dociera. Wiecznie porównujemy swoje dziecko z dziećmi koleżanek, albo konsultujemy jego rozwój z innymi mamami na forach internetowych. Na forum, które czytuję przynajmniej raz w tygodniu pojawiają się zapytania: Kiedy pierwszy ząbek? Kiedy wasze dzieci zaczęły siadać, wstawać, chodzić, mówić, korzystać z nocnika etc., etc? Oczywiście pytania tego typu powstają nie tylko z powodu potrzeby znalezienia informacji, ale również z potrzeby pochwalenia się osiągnięciem swojego malucha, który np. ma niespełna rok, a już zaczął składać pierwsze zdania proste. Problem polega na tym, że czytając komentarze innych mam widzimy tylko te, które nas martwią. Tyle dzieci w wieku mojego dziecka zaczęło już siadać, a moje nie… Nagle do naszej głowy napływa miliard czarnych scenariuszy. Do tego jeszcze jakaś życzliwa koleżanka dorzuci oliwy do ognia i przy następnym spotkaniu zapyta: „To Franek jeszcze nie siada???”. Wtedy zaczyna się panika. Szybko do pediatry, bo trzeba dostać skierowanie do neurologa, do poradni rehabilitacji, czy gdzie tam jeszcze. Pediatra stwierdza, że wszystko jest ok., ale trudno w to uwierzyć. Nie pomagają zapewnienia kolejno neurologa, lekarza rehabilitacji, może jeszcze ortopedy, ani przeczytana od deski do deski książka Zawitkowskiego. Martwimy się, bo coś jest nie tak, skoro inne znane nam dzieci w tym wieku siadają. Tym czasem Franek, który jeszcze nie siada, zajął się pracą nad wymową: „tatatatata”, co wciąga go bez reszty, a nie robi tego jeszcze syn wyżej wymienionej życzliwej koleżanki. I tak zazwyczaj właśnie jest. Zanim więc wpadniemy w paranoję zastanówmy się nad tym, w czym nasze dziecko jest lepsze od tego, z którym je porównujemy. Wierzcie mi, że zawsze się coś znajdzie. Bo każde dziecko opanowuje różnego rodzaju umiejętności w swoim czasie. Oczywiście jeśli coś nas martwi, nie ma zakazu konsultowania swoich wątpliwości z lekarzem, sprawdzenia czy wszystko jest w porządku. Nie zamartwiajmy się jednak na widok innego dziecka, które posiadło jakąś umiejętność szybciej od naszego.

2. Ufaj swojej intuicji.
Jesteś mamą i wiesz najlepiej co jest dobre dla Twojego dziecka. Co z tego, że u koleżanki, która ma trójkę dzieci i jest traktowana w pewnym środowisku jak guru sprawdziła się ta i ta metoda. Nie daje to gwarancji, że jej metody będą skuteczne u Ciebie. Na przykład Twoje dziecko w przeciwieństwie do dzieci matki guru nie chce być przytulane w momencie histerii i wcale go to nie uspokaja, a skoro wiesz o tym, to tej metody nie praktykuj.
Oczywiście podążanie za własną intuicją nie oznacza całkowitej rezygnacji z poszukiwania sprawdzonych informacji i dokształcania się. Obecnie dostęp do informacji jest praktycznie nieograniczony. Staraj się czerpać mądrze z dobrodziejstw, których nie miały nasze mamy. Należy filtrować informacje znalezione w internecie, a także te przekazywane przez inne media. Uwierzcie, że Danonek, czy Kubuś to nie jest to, czego potrzebuje wasze dziecko do prawidłowego rozwoju 😉

3. Nie jesteś gorszą matką dlatego, że nie karmiłaś naturalnie albo rodziłaś przez cesarkę. Nie jesteś też lepszą matką jeśli karmiłaś piersią, albo rodziłaś siłami natury.
Karmienie piersią versus karmienie butelką mlekiem modyfikowanym – dwaj zagorzali przeciwnicy oznaczeni na mamusiowych forach, blogach, czy stronach tajemniczymi skrótami kp i mm. Ich starcia są najbardziej brutalne. Wywołują najwięcej kłótni i złości. W obronie swojego faworyta mamuśki przeobrażają się w istne lwice. Po większych wojnach na placu boju mało kto pozostaje. Atmosfery już nie da się naprawić. Minimalnie mniej drażliwym tematem jest temat rodzenia. W tym wypadku chyba najbardziej nieprzyjemnie robi się w momencie, gdy mamy próbują swoim brzuchatym koleżankom wytłumaczyć, który sposób rodzenia jest lepszy.
Zacznijmy od tego, że w większości przypadków nie mamy wpływu na to jak będziemy rodzić i karmić. Mimo wcześniejszych planów, opanowania teorii ze szkoły rodzenia, ogromnego samozaparcia pewnych sytuacji nie przeskoczymy. W tej kwestii liczy się przede wszystkim dobro dziecka, a nie nasze ambicje. Niestety, gdy nie wszystko pójdzie po naszej myśli łapiemy doła, czujemy się niespełnione, a otoczenie w epoce terroru laktacyjnego nie pomaga.
Jednym z pierwszych pytań jakie słyszy młoda mama tuż po urodzeniu dziecka jest pytanie o karmienie piersią. Tylko co to kogo obchodzi? Nie mamy obowiązku tłumaczyć się ze swoich prywatnych spraw. Mój ulubiony demotywator w tej tematyce niestety nie chce się odnaleźć w czeluściach internetu, więc przytoczę go tak na sucho:
– Karmisz?
– Nie. Głodzę.
😛
Myślę, że warto ten tekst zapamiętać i nie raz wykorzystać.
Niezależnie od tego, w jaki sposób karmimy dziecko i z jakich przyczyn daną metodę karmienia wybrałyśmy, ogólne opinie są zawsze takie same:
– jeśli ktoś karmi butelką, to oznacza, że jest leniwy i tylko dba o swój wygląd
– jeśli ktoś karmi piersią i chciałby przejść na mleko modyfikowane, to sypią się na niego gromy z jasnego nieba, że się chce poddać (co za tym idzie, pewno jest leniwy i chce dbać o swój wygląd)
– matki, które długo karmią piersią są uważane za dziwne lub zboczone
– wciąż źle postrzegane jest karmienie piersią w miejscu publicznym
Słowem tak źle i tak nie dobrze.
Nie należy się więc przejmować tymi wszystkimi opiniami, bo w tej tematyce nie można wyłonić zwycięzców. A prawda jest taka, że każda normalna mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Koniec i kropka.

4. Twoje dziecko nie będzie takie, jak sobie wyobrażałaś.
Choćby nie wiem co, nie przewidzimy jakie będzie nasze dziecko. Stworzyliśmy człowieka, który w momencie urodzenia wcale nie jest tylko pustą tablicą, gotową do zapisania. Posiada już jakieś wrodzone cechy charakteru, które ujawnia swoim zachowaniem. Są dzieci spokojne i dzieci mniej cierpliwe. Są dzieci lubiące dużo jeść albo dużo spać oraz ich przeciwieństwa. Twoje pierwsze dziecko może budzić się co 3 godziny w nocy przez pierwsze dwa lata życia, a drugie przesypiać całą noc od samego początku. Nie mamy na to wpływu.

5. Świeć przykładem.
To chyba najbardziej ponadczasowa porada dotycząca wychowania dziecka. Dzieci najlepiej i najszybciej uczą się na dobrym przykładzie. W domu używacie słów: dziękuję, proszę, przepraszam? Dziecko też je bez problemu opanuje. Naprawdę nie trzeba za każdym razem wchodząc gdzieś podpowiadać malcowi: „powiedz dzień dobry”. On to załapie sam.
Dzieci najwięcej uczą się przez naśladowanie, dlatego w towarzystwie dziecka musimy trochę bardziej uważać na to, co robimy.

6. Grzeczne zachowanie i dobre wychowanie to pojęcia względne.
Dziecko ma prawo zachowywać się jak dziecko. Największe trudności z pojęciem tego mają osoby starsze oraz te, które nie mają dzieci. Jeśli twoje dziecko biega, skacze, krzyczy, piszczy, nie może wysiedzieć w jednym miejscu, to wcale nie oznacza, że jest z nim coś nie tak albo ma ADHD. Ono po prostu jest dzieckiem. Nie zostało jeszcze skażone zasadami panującymi w świecie dorosłych, którzy co krok muszą tłumić swoje emocje, aby zachowywać się według takich zasad, jakie zostały uznane w społeczeństwie za normalne. Zdąży jeszcze tych zachowań się nauczyć, bo też żyje w tym społeczeństwie. Będzie to jego kolejny etap rozwoju. Zignorujmy więc uwagi starszej sąsiadki, która podpytuje czemu Hania tak strasznie płakała, czy komentarze pani w autobusie, jak to źle zachowuje się Antek. Szkoda nerwów. Te panie nie zrozumieją, że takie jest prawo dziecka. Czasy za bardzo się zmieniły odkąd one miały dzieci. Jeśli bezdzietna znajoma zwraca nam uwagę, możecie zaśmiać się w duchu albo nawet wprost, bo kiedyś też znajdzie się w takiej sytuacji, jak wy w tym momencie. Nie wcześniej, jak wtedy gdy sama będzie miała dzieci.
Wiadomo, że nie można pozwalać dzieciom na wszystko, chociażby ze względu na ich bezpieczeństwo. Jednak zastanówmy się, czy to za co ganimy nasze pociechy nie jest trochę na wyrost. Przed oczami mam ostatnie zdarzenie z piaskownicy pod blokiem, gdzie siedziałam po pracy z Werką w towarzystwie innych mam i dzieci. Bardzo rzuciła mi się w oczy jedna mama, która przyszła z taką gdzieś dwuletnią dziewczynką, coś w wieku Werki. Odzywała się do dziecka tylko z pretensjami: nie tak syp!, uważaj!, co ty robisz?!, usiądź tutaj!, co ty wyprawiasz?!. Zaznaczam, że to dziecko było najspokojniejsze ze wszystkich bawiących się w tym czasie dzieci, ale matce cały czas coś się nie podobało. Potem mała zaczęła bawić się furtką od ogrodzenia piaskownicy. Starsi chłopcy biegali tu i tam wpadając co jakiś czas przez tą furtkę, ale ani ta mała im nie przeszkadzała, ani oni jej w żaden sposób nie zagrażali. Matka jednak była niezadowolona zajęciem swojego dziecka. Nie rozumiem tylko dlaczego? Dziewczynkę pochłonęło zamykanie i otwieranie furtki, nie wtykała nigdzie paluszków tak, że mogłaby je przyciąć, więc w czym tkwi problem? Mama najwyraźniej go miała. W końcu rzuciła się gwałtownie w stronę furtki i zabrała szybko córeczkę mówiąc, że ma się tak nie bawić. Dziecko się rozpłakało, szczęście tylko na chwilę. Werka popatrzyła na nie, potem na mnie, pokazała furtkę i mówi: „tam”, na co odpowiedziałam łagodnie tak, by ta matka słyszała: „tak, ty też lubisz bawić się furtką”. Werka po tym całym wydarzeniu wcale nie miała ochoty na taką zabawę, choć za odźwiernego piaskownicy robi nie raz 😉
Pewno nie zwróciłabym uwagi na tę sytuację, gdyby nie fakt, że ta kobieta miała pretensje do swojego dziecka przez cały czas. Nie mogę tego pojąć. Też często jestem zmęczona, nie mam humoru, odezwę się z tonem, którego żałuję. Jesteśmy tylko ludźmi. Ale tak cały czas? Co to za tresura? Czy naprawdę można chcieć wytresować swoje dziecko? Przecież konsekwencją tresury jest wychowanie uległego człowieka, zależnego od innych silniejszych od niego osób. Starsza pani pewno powiedziałaby na widok takiego wytresowanego dziecka: „o jakie grzeczne”. Ale czy o to właśnie chodzi?

7. Jesteś najważniejsza dla swojego dziecka.
Pamiętaj to. Nawet jak wiecznie zwracasz się do niego z pretensjami, ono wciąż Cię kocha bezwarunkowo. Aby z wiekiem się to nie zmieniło szanujmy swoje dzieci. Szacunku do nas nauczą się poprzez dobry przykład, który im damy. Szacunek ten będzie też naturalną konsekwencją relacji opartej na bliskości.

8. Twoje dziecko ma też ojca.
Jeśli wychowujesz dziecko sama, nie żyjesz z ojcem dziecka możesz zignorować ten podpunkt. Jeśli wychowujesz dziecko sama, a masz męża uważnie przeczytaj.
Czasy kiedy to mężczyzna miał zbudować dom, zasadzić drzewo i mieć syna dawno minęły. Nie można powiedzieć, że rolą mężczyzny jest tylko zarabianie na dom, a kobieta ma o ten dom dbać, a co za tym idzie wychowywać dzieci. My też pracujemy, zarabiając niejednokrotnie więcej od mężczyzn. Natomiast kobiety, które z takich, czy innych względów postanawiają zrezygnować z pracy zawodowej na rzecz wychowania dziecka również mają prawo do odpoczynku. Praca w domu w przeciwieństwie do pracy zawodowej trwa 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli nie chcemy oszaleć potrzebujemy zmiennika. Choć od czasu do czasu. Tyle, że zmiennik nie poradzi sobie, jeśli nie będzie przeszkolony od samego początku.
Kobieta rodzi dziecko i od razu wchodzi w rolę matki. Jej nie trzeba nic tłumaczyć, przygotowywać ją specjalnie. Mężczyzna niejednokrotnie potrzebuje czasu do odnalezienia się w nowej roli. Nie oznacza to jednak, że ma dostać fory na starcie. Jeżeli nie chcemy by nasz mąż miał dwie lewe ręce przy obsłudze dziecka, musimy go angażować do wszystkiego od samego początku. Poczynając od wspólnych zajęć w szkole rodzenia, poprzez poród aż do opieki nad dzieckiem. Nie chcę się zagłębiać w kwestię porodu z udziałem partnera, bo to już indywidualna sprawa każdej pary, jednak po doświadczeniu tego zaliczam się do grona zwolenników. No może z drobnymi wyjątkami. Nie chciałabym być mężem kobitki rodzącej przede mną wyzwanym od ch…, który wyrządził swojej żonie taką krzywdę i przez niego musi tak cierpieć…
Pamiętajmy więc: dziecko jest wspólne. Nie usprawiedliwiaj swojego męża tym, że on pracuje, a Ty jesteś w domu, więc on nie przejmie nocnej warty. Problem bardzo często pojawia się dlatego, że kobiety od razu biorą wszystkie obowiązki związane z dzieckiem tylko na siebie, a potem już tak zostaje, nawet gdy pójdą do pracy. Tak więc angażujemy panów od samego początku: przy karmieniu, przewijaniu, kąpaniu. Niewyobrażalne jest by mężczyzna mający małe dziecko nie potrafił zmienić pampersa. Karmisz piersią? Oczywiście mąż Cię przy tym nie zastąpi. Ale może pomóc, np. podając Ci dziecko. Natomiast kąpiel to jest to, co tatusiowie uwielbiają najbardziej.

9. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.
Banał, który można przeczytać wszędzie, gdzie tylko wspomina się o macierzyństwie. Jest to bezsprzeczna, stuprocentowa, potwierdzona prawda. Dlatego będąc mamą nie zapominaj o sobie. Pamiętaj o tym, co podkreśla Agnieszka Stein: osoba dorosła potrzebuje towarzystwa innych osób dorosłych. Wybierz się do koleżanki, fryzjera, czy na zakupy. Zrób coś, co sprawi Ci frajdę.
Jeśli jesteś od dłuższego czasu w domu, a Twoje dziecko z dnia na dzień wydaje się coraz bardziej nieznośne wiedz, że coś się dzieje ;))) A na poważnie to sygnał do tego, by ruszyć się z domu i zrobić coś dla siebie.

10. Dzieci szybko dorastają.
Nawet jeśli dłuży Ci się okres pieluch i nieprzespanych nocy, to ten czas szybko mija. Zanim się obejrzysz będziesz tęsknić za chwilami, gdy miałaś swój największy skarb zawsze przy sobie, mogłaś go przytulać kiedy chciałaś, byłaś dla niego najważniejsza na świecie. Staraj się łapać te ulotne chwile i cieszyć nimi. Mimo, że macierzyństwo to niejednokrotnie ciężki orzech do zgryzienia, to nic w życiu nie dostarcza tak intensywnych wrażeń i nie sprawia tyle satysfakcji, jak uczestniczenie w rozwoju małego człowieka. Naszego małego człowieka 🙂

Tamara Tur