Dobre wspołczesne bajki dla najmłodszych

Przez długi czas w ogóle nie mieliśmy telewizora i dobrze nam z tym było. Później kupiliśmy dużego, płaskiego Soniaka by nam się lepiej Dextera z kompa oglądało 😉 Nie mamy nawyku włączania telewizji, nie uznaję telewizora jako tło codzienne, czy lampka nocna do usypiania. Bajaderka również nie ogląda dużo bajek, ale też nie mogę powiedzieć, że nie wie co to telewizor. Uważam, że mądre bajki oglądane z umiarem krzywdy nie robią. I tak – nie jestem ideałem – gdy wracam z pracy, a Bajaderce ewidentnie nie podoba się to, że muszę przygotować jakiś obiad, włączam bajki. Idealne matki będą mówić, że jest to zbywanie dziecka bajkami. Przepraszam bardzo, ale nie siedzę wtedy z maseczką na twarzy w kąpieli i z dobrą książką, tylko pracuję w domu po pracy zawodowej. Zwykle Bajaderka i tak długo przed tv nie usiedzi i woli „pomagać” mi w kuchni. Zapytajcie ją o przepis na muffinki z makiem. Zna go na pamięć 😉

Bajek i kanałów bajkowych jest teraz co nie miara, a na Youtube znajdziemy wszystko – poczynając od naszych bajek z dzieciństwa, aż po wszystkie współczesne. Włączając telewizor trzeba być czujnym i kontrolować, co leci na kanałach dla najmłodszych i czy na pewno jest odpowiednie dla danego wieku.

Przygotowałam listę fajnych i mądrych bajek dla najmłodszych, które lecą lub leciały w naszym domu. Na pewno nie znam wszystkich dobrych pozycji, które są obecnie emitowane, bo za dużo jest tego, by wszystko zweryfikować, także jak macie jakieś swoje ciekawe typy dajcie znać. Na bajki, o których chcę napisać natrafiłam albo przypadkiem, albo z polecenia 😉

1. Uki

Uki

Uki to nasza pierwsza bajka, od której zaczęłyśmy przygodę z telewizją. Świetna dla najmłodszych dzieci, w wieku 1-2 lata. Nie mam do końca pewności kim jest Uki. Wygląda na świetlika, ale jednocześnie jest rozmiarów swojego przyjaciela Królika 😉 W bajce nie ma dialogów, za to postacie robią wszystko to, co lubią najmłodsi: bawią się na placu zabaw, w piaskownicy, grają w piłkę lub balonem, zimą zjeżdżają na sankach i lepią bałwany. W każdym odcinku Uki rozwiązuje jakieś proste zadania: albo dopasowuje kształty, albo układa karty typu Memory. Dziecko z entuzjazmem uczestniczy w tych zabawach, podpowiadając Ukiemu prawidłową odpowiedź na zagadkę. Bajka jest bardzo kolorowa i przyjemna. Nie mamy tu żadnych czarnych charakterów, więc nie ma obawy, że maluch się czegoś wystraszy. Nie wiem czy leci teraz na jakimś kanale. Kiedyś była na Mini Mini. Można ją też znaleźć bez problemu na Youtube.

2. Pamiętniki Florki

florka

Florka jest ryjówką, a jej historie przypominają typowe przygody małej dziewczynki. Inteligentnej dziewczynki, gdyż Florka, mimo że nie chodzi jeszcze do szkoły umie już pisać, dlatego też prowadzi pamiętnik. Mama i tata Florki są bardzo mądrymi rodzicami. Wychowują swoją córeczkę zgodnie z teorią rodzicielstwa bliskości: nie starają się wytresować „idealnej ryjówki”, zwracają uwagę na uczucia swojego dziecka, akceptują jego indywidualizm. Odcinek, w którym do domu ryjówek przyjeżdża surowa ciotka z wytresowanym synem – mistrzostwo. Bajka w fajny sposób porusza dużo tematów dotyczących każdej rodziny, np. pojawienie się młodszego rodzeństwa, partnerskie relacje mamy i taty, relacje dziecka – indywidualisty z rówieśnikami. Florka jest inteligentna, ale wcale nie jest spokojnym i grzecznym dzieckiem.
Pamiętniki Florki lecą obecnie na Mini Mini.

3. Świnka Peppa

peppa

Opinie dorosłych o tej bajce są bardzo różne. Dzieci w wieku lat około 2-4 zazwyczaj uwielbiają przygody Peppy – typowej kilkulatki i jej rodziny. Mamy tu całą masę wydarzeń, z którymi styka się na co dzień też nasze dziecko: wyjazdy na wakacje z rodzicami, zakupy w markecie, wizyty w muzeum, typowe sytuacje przedszkolne, słowem życie czteroosobowej rodzinki, w której jest dwójka małych dzieci. Zachowania Peppy i George’a nie zawsze są wychowawcze, ale na pewno bardzo prawdziwe i typowe dla dzieci w ich wieku. Nas z mężem drażni trochę ciapowatość Taty Świnki. Ogólnie wydźwięk bajki jest mocno feministyczny: Mama Świnka potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji, podczas gdy Tata ma problem z przybiciem obrazka do ściany, albo znalezieniem drogi na plac zabaw we mgle. Mama pracuje w domu przy komputerze i zajmuje się dziećmi, Tatuś za co się nie weźmie, to nie bardzo mu wychodzi, choć zawsze na początku zgrywa chojraka 😉 Jednocześnie Tatuś Świnka jest też bardzo przyjemną postacią – stara się z całych sił i nie zniechęca. Jest dobrym ojcem i mężem dla Mamy Świnki, która swoim zachowaniem bardzo dzielnie stara się go na każdym kroku podbudować, a nie krytykować. Mocno feministyczny jest też wątek Pani Królik, która jest kobietą pracującą i żadnej pracy się nie boi 😉 Bajaderka bardzo lubi Peppę, jak i wiele jej rówieśniczek. Peppa leci co jakiś czas z przerwami na Mini Mini.

4. Klinika dla pluszaków

klinika

Tę bajkę oglądamy od niedawna, a trafiłyśmy na nią po tym, jak Bajaderka dostała od cioci Madzi i swojej psiapsiółki Jagódki książeczkę puzzlową z Dosią i jej przyjaciółmi. Postanowiłam sprawdzić co to za bajka, tym bardziej, że słyszałam już kilka pozytywnych opinii. To disneyowska produkcja, więc jak na Disneya przystało jest bardzo ładna graficznie, ma dużo śmiesznych dialogów sytuacyjnych, a także fragmenty musicalowe – bohaterowie w każdym odcinku coś śpiewają 🙂 Myślę, że bajka najlepiej trafia do dzieci od około trzeciego roku życia i starszych. Ma już trochę bardziej rozbudowaną fabułę, choć odcinek trwa 5 minut. Dosia jest małą dziewczynką, która leczy zabawki. Jej mama jest pediatrą, więc Dosia wzoruje się na niej. W bajce jest mój ulubiony z dzieciństwa motyw – zabawki dziewczynki ożywają (jako mała dziewczynka bardzo lubiłam sobie wyobrażać, że moje zabawki żyją ;)). Dosia ma też młodszego brata i tatę, który… zajmuje się domem, ale nie jest przy tym ani trochę ciapowaty, czy niezdarny.
Klinika dla pluszaków leci z przerwami na Disney Junior.

To wszystkie nasze typy, na które chciałam zwrócić Waszą uwagę. A jakie bajki podobają się Wam i Waszym dzieciom?

Tamara Tur