Prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom…

narzedzia

I spłodzić syna. I drzewo posadzić 😛

Czy aby na pewno?

Świat się zmienia, warunki w jakich żyjemy też i ludzkie podejście do wielu spraw. Mimo to głupie frazesy z czasów, które nie miały niczego wspólnego z obecnymi przetrwały. A ludzie lubią je przekazywać dalej. Czy faktycznie w obecnym świecie najważniejsze jest, by mężczyzna zapewnił rodzinie warunki mieszkaniowe i ją utrzymał? Powinien przy tym być panem i władcą, głową rodziny, która swą władzę przekaże kiedyś synowi? A drzewo, niczym pomnik ma pozostać po nim na tej ziemi ku pamięci potomnych? Czy takie postrzeganie to nie tylko wygodne uproszczenie, ograniczające rolę mężczyzny w rodzinie, którą stworzył? Może ten wizerunek sprawdzał się w czasach, w których panowie co i rusz musieli walczyć szablami na wojnach. Strzegli kobiet i dzieci przed natarciem wrogów, nie dopuszczali do zmasakrowania ich wiosek. Dziś przeciętny mężczyzna nie musi już martwić się o takie rzeczy, a walka o bezpieczeństwo rodziny przybiera całkiem inną formę. I nie, nie chodzi tylko o zarabianie pieniędzy.

Jaki więc powinien być współczesny dorosły mężczyzna, mąż, ojciec, czyli człowiek, który założył rodzinę?

Powinnam odpowiedzieć za pomocą przymiotnika, skoro zadałam pytanie: „jaki?”, a wyraz, który przede wszystkim przychodzi mi na myśl, może kojarzyć się ludziom różnie, dlatego że jest często używany, gdy mowa o związkach homoseksualnych, a szczególnie ich legalizacji. Chodzi o słowo partnerski, które kryje w swoim znaczeniu całą kwintesencję cech najbardziej pożądanych, kiedy mowa o szczęśliwych związkach i zdrowych relacjach rodzinnych. Z ciekawości sprawdziłam synonimy tego słowa. One również nadają się do opisania mężczyzny idealnego (a także kobiety, bo oczywiście partnerstwo to cecha obopólna, której brak u jednej ze stron uniemożliwia stworzenie dobrego związku). Oto synonimy wyrazu partnerski: bliski, braterski, bratni, ciepły, demokratyczny, egalitarny, fair, familijny, koleżeński, kumpelski, kumplowski, liberalistyczny, liberalny, ludowładczy, miły, odwilżowy, pełen ciepła, pełen przyjaźni, pełen serdeczności, pluralistyczny, przedstawicielski, przychylny, przyjacielski, przyjazny, republikański, równoprawny, równościowy, serdeczny, siostrzany, solidarnościowy, solidarny, sprawiedliwy, sympatyczny, towarzyski, usłużny, wolnościowy, wolny, zażyły, życzliwy*.

Można pisać i pisać czym charakteryzuje się związek oparty na partnerstwie, podawać konkretne przykłady. Słownik języka polskiego PWN zawiera bardzo krótką definicję tego, czym jest partnerstwo: równe traktowanie siebie nawzajem**. Nie sądzę by trzeba było to wyjaśniać jakoś szczegółowo.

Obecnie mamy do czynienia z coraz to większą ilością wyzwolonych kobiet, buntujących się przeciwko starej zasadzie przytoczonej na początku tego wpisu. Niestety zapominają one niejednokrotnie o tej obopólności partnerstwa i szala z jednej strony przechyla się na drugą – najpierw kobiety były tymi najbardziej pokrzywdzonymi, teraz spotyka to zjawisko coraz częściej mężczyzn. Charakteryzuje się obarczaniem wszystkimi obowiązkami drugą osobę i zwalaniem całej odpowiedzialności na nią. Jest to częściej wybierana droga od próby znalezienia równowagi między partnerami, podczas gdy tylko równowaga jest jedynym słusznym rozwiązaniem…

http://synonim.net/synonim/partnerski

**http://sjp.pwn.pl/sjp/partnerstwo;2570791

Tamara Tur