Jak zmobilizować się do ćwiczeń?

Każda kobieta otwarcie bądź skrycie marzy o tym by być fit laską. W życiu każdej kobiety przychodzi taka chwila, że jak grom z jasnego nieba strzela ją faza pt. popracuję nad swoim ciałem. Bo jakie by to ciało nie było, to my zawsze znajdziemy w nim coś nie tak. I tu fazy, zależnie od kobiety są różne. Zazwyczaj wchodzi jakaś dieta, siłownia, zajęcia na fitnessie, lub gimnastyka w domu. Parcie mamy wtedy ogromne i wielką determinację. Z dnia na dzień zmieniamy diametralnie swoje żywienie, rozpoczynamy jak najbardziej intensywny trening. Co by efekty były widoczne szybko. I tu jest pies pogrzebany, bo zwykle nic z tego nie wychodzi. Po miesiącu, czasem kilku rzucamy wszystko w piz…u, bo mamy dosyć. Ciało jest zmęczone, tracimy chęci na gimnastykę, nie widzimy żadnych efektów, nie czujemy się dobrze, jesteśmy głodne przez źle dobraną dietę lub rzucamy się na coś słodkiego, czego sobie od tygodni odmawiałyśmy.

Nie znam się na dietach, nigdy na żadnej nie byłam, jedyne co to próbowałam sobie robić detoks od słodyczy, bo mam na słodkie wielkie parcie. Chyba od zawsze, a przynajmniej odkąd mama nie mogła już tego u mnie kontrolować. Diety nigdy do mnie nie przemawiały. Od dziecka nie jadam za wiele i często patrząc na rozpiski posiłków w dietach koleżanek stwierdzałam, że jest tego więcej niż jadam na co dzień. Nigdy też żadna z koleżanek nie zmieniła jakoś spektakularnie swojego ciała, dzięki diecie, więc nie widziałam w tym większego sensu. Wiem, że moim problemem są słodycze, więc z tym nawykiem staram się walczyć. Gdy tylko starcza mi determinacji i silnej woli.

Jeśli chodzi o ruch jestem kompletnym antysportem i leniem, ciamajdą i ofermą gimnastyczną od zawsze. Mimo to w moim już prawie 35-letnim życiu osiągnęłam w tej dziedzinie przeogromny sukces: ćwiczę regularnie od października 2016 roku. Phi wielkie mi mecyje – ktoś pomyśli. Dla mnie jest to osiągnięcie na miarę złotego medalu w igrzyskach olimpijskich. Mnie nigdy nie kręcił sport. Nie lubiłam być zmęczona, spocona, czuć bólu w mięśniach. W końcu się to zmieniło. Przeanalizowałam, co miało wpływ na taki obrót sprawy. Zebrałam to w kupę i wyszedł poradnik dla najbardziej opornych na ruch. Co najbardziej mobilizuje do tego, by ćwiczenia w naszym życiu stały się normalnością, jak jedzenie, czy spanie? By nie były one fazą, która się nagle zaczyna i rychło kończy. By nie można było się doczekać następnych zajęć na fitnessie, a nie chodzić tam na siłę, bo szkoda zmarnować karnet. Myślę, że poradnik przyda się zarówno antysportom, jak i dziewczynom, które wiecznie starają się odchudzać, z kiepskim rezultatem.

1. Zacznij powoli

Jeśli sport nigdy nie był Twoją silną stroną albo dawno nie ćwiczyłaś – nie katuj się. Nawet jakbyś miała iść na zajęcia, na których wśród uczestników dominują emeryci – zacznij powoli i delikatnie. W moim przypadku na starcie była joga, która suma summarum okazała się nie taka lekka, ale dzięki świetnemu prowadzącemu, który podchodził do każdej uczestniczki indywidualnie, dawałam radę i rozkręciłam się, otwierając na więcej.

2. Ćwicz dla zdrowia, a nie poprawienia sylwetki

Najgorsze co może być w zabiciu chęci na ćwiczenia z czasem to stawianie sobie jakiegoś celu odnośnie figury. Przede wszystkim bardzo trudno jest wypracować konkretną część ciała, zwłaszcza, gdy jest ona najbardziej problematyczna w naszej figurze, np. oponka na brzuchu, czy potężne uda. Efekty nie są zbyt szybkie, ani spektakularne (albo i nie ma żadnych efektów) i w rezultacie zrażamy się. Warto spojrzeć na ćwiczenia od innej strony: jak regularna gimnastyka wpływa na nasze codzienne samopoczucie, czy dzięki niej zmniejszyły się jakieś dolegliwości bólowe, które wcześniej mieliśmy. Szukamy więc czegoś co wpłynie najlepiej na nasze zdrowie, a nie wyrzeźbi kaloryfer na brzuchu.

W moim przypadku to kręgosłup dawał mi wszelkie oznaki radości, że wreszcie robię coś ze sobą. Kręgosłup, który mam w strasznym stanie i który jako matka małych dzieci koszmarnie nadwyrężam każdego dnia. To on przestał mnie boleć ciągle i nieustannie, gdy ćwiczenia stały się dla mnie normalką. Poza tym poczułam się tez znacznie silniejsza, co ułatwia mi codzienne matczyne zmagania. Dźwiganie syna, wózka, zakupów stało się po prostu mniej uciążliwe.

Dzięki ćwiczeniom jestem tez mniej ospała niż byłam przez całe życie. Jako osoba z niskim ciśnieniem powinnam sobie nieco tętno podnosić i odkąd to robię czuję się ogólnie, znacznie lepiej. Kiedyś nie znosiłam być spocona, ani zziajana, a teraz chwila maksymalnego tempa na TBC dostarcza mi wręcz fizycznej przyjemności. Uwielbiam to uczucie podwyższonego tętna! Jest to dla mnie bardzo pozytywne odczucie.

3. Znajdź swoje ulubione zajęcia

Każdemu przypasuje coś innego, dlatego warto zapisać się do fitness clubu, który ma bogaty program. Następnie pochodzić na różne zajęcia, aby dobrać to, co Ci najbardziej podpasuje. Nawet gdy wybierasz zajęcia początkowe na rozkręcenie się.

4. Znajdź ulubionego trenera

To czy spodobają nam się dane zajęcia, czy nie zależy bardzo mocno od osoby prowadzącej. Te same zajęcia mogą nam zupełnie nie pasować, gdy prowadzi je ktoś inny, niż zwykle, o czym przekonałam się w trakcie sporadycznych zastępstw na TBC, na które już dość długo chodzę. Co oznacza, że nasz pierwszy wybór zajęć również mocno zależy od tego, jak te zajęcia są prowadzone. Także szukajcie, szukajcie i jeszcze raz szukajcie. Nie zatrzymujcie się tam, gdzie Wam coś nie pasuje. To ma być frajda, a nie nieprzyjemne doznanie! Na pewno w końcu znajdziecie takiego trenera, którego sposób prowadzenia zajęć będzie Wam najbardziej odpowiadał.

5. Zaczynając koniecznie wyjdź z domu

Na starcie nie warto zaczynać od gimnastyki w domu, czy nawet na siłowni (chyba, że z indywidualnym trenerem). Najlepiej chodzić na ćwiczenia, które są prowadzone w grupie lub indywidualnie, a osoba prowadząca narzuca odpowiednie tempo. Z gimnastyką samemu w domu można poeksperymentować, gdy już wpadniemy w ten rytm, kiedy przekonamy się, że ćwiczenia robią nam dobrze. Ewentualnie ćwicz poza domem raz w tygodniu i w domu, ile tylko chcesz, czy podołasz (ale zaznaczam to ma być przyjemność, nie katorga). Grunt by nie zaczynać od ćwiczeń tylko i wyłącznie w domu, bo to naprawdę rzadko kiedy wychodzi na dłuższą metę. Nie żebym nie wierzyła w Twoją silną wolę ale… lepiej uzależnij się od ruchu pod okiem specjalistów. Dla matek wyjście z domu na gimnastykę to dodatkowa frajda, chwila wolności i spokoju, więc chyba nie muszę Was specjalnie do tego namawiać. Naprawdę można to jakoś ogarnąć z pomocą męża, czy rodziny, by ten raz-dwa razy w tygodniu wyjść na fitness.

6. Zacznij z koleżanką

Będziecie się wspólnie motywować w chwilach słabości. To naprawdę dużo pomaga. Nie raz miałam chwile zwątpienia, ale szłam nakręcona pozytywnie przez sąsiadkę. I vice versa. Z czasem okazuje się, że nawet gdy koleżanka nie może iść, Ty możesz i fruniesz na ćwiczenia jak na skrzydłach.

I to tyle. Czujecie się choć trochę zmotywowane?

Tamara Tur